Frekvenčné meniče

 • Frekvenčné meniče A550

  Frekvenčné meniče A550 (18)

  Model frekvenčného meniča STANDARD A 550 je vyhotovený tak, aby ho dokázal ovládať a obsluhovať aj bežný človek bez skúseností. Ide o praktický a jednoduchý model určený pre štandardné aplikácie. Naprogramovaný je pre základnú aplikáciu, preto stačí prístroj správne napojiť a začať pracovať. V rámci výstupnej frekvencie dokáže tento model pracovať až do výšky 400 Hz so skalárnym riadením V/F. Súčasťou štandardnej výbavy A 550 je brzdová jednotka, PID, PLC, MODBUS komunikácia, DC brzdenie, EMS bezpečnostné zastavenie, pripojenie PTC ochrany elektromotora alebo termokontaktu, AVR, momentový posilňovač a iné. Model A 550 má taktiež možnosť pripojiť externý ovládací panel káblom do vzdialenosti až 50 metrov. V rámci modelu je integrovaný 1 multifunkčný reléový výstup, 1 analógový vstup 0-10V a 4-20mA a tiež 4 digitálne vstupy.
 • Frekvenčné meniče V800

  Frekvenčné meniče V800 (37)

  VECTOR V 800 je frekvenčným meničom, ktorý je predstaviteľom novej typovej rady vhodnej aj na používanie pri priemyselných procesoch. Tento model dokáže pracovať na výstupnej frekvencii až 3200 Hz, pričom disponuje vektorovým riadením bez spätnej väzby a V/F riadením. Súčasťou základnej výbavy frekvenčného meniča V 800 je EMC filter, zabudovaná brzdová jednotka, PID, PLC, AVR, JOG, EMS systém bezpečnostného zastavenia, vstup pre pripojenie PTC ochrany alebo termokontaktu elektromotora, Timing control, MODBUS komunikácia a iné. Model V 800 má 6 digitálnych vstupov, z čoho sú 2 analógové 0-10V a 4-20mA a 1 vysokorýchlostný pulzný 100kHz. Tento frekvenčný menič má aj tri výstupy, pričom ide o analógový, digitálny a reléový. Výhodou je odnímateľnosť panela meniča, ktorý je možné externe inštalovať pomocou kábla do vzdialenosti až 50 metrov. Model V 800 je vyrobený v základnej aplikácii v rámci ktorej je už prednastavený. Užívateľovi teda stačí, aby ho správne zapojil pomocou kábla a zadal povel ŠTART.
 • Frekvenčné meniče V810

  Frekvenčné meniče V810 (66)

  Meniče frekvencie série VECTOR V 810 sú najnovšou radou, ktorá je určena pre používanie pri náročných priemyselných aplikáciách. Tento model dokáže pracovať na výstupnej frekvencii až 3200Hz, pričom disponuje nielen V/F riadením, ale aj vektorovým so spätnou väzbou a bez spätnej väzby. Súčasťou základnej výbavy, v ktorej je model vyrábaný je PID, PLC, AVR, JOG, TC, EMS systém bezpečnostného zastavenia, MODBUS komunikácia, vstup pre pripojenie PTC ochrany alebo termokontaktu elektormotora a iné. Model V 810 zahŕňa 8 digitálnych vstupov, z ktorých sú dva analógové kombinovateľné – 10V/+ 10 V, 4 – 20mA, 0 až 10V a 1 vysokorýchlostný pulzný 100 kHz. Frekvenčný menič tejto série má aj niekoľko výstupov, ktorými sú 1 vysokorýchlostný digitálny, 2 reléové a 2 analógové. Výhodou meniča je odnímateľnosť jeho panela, ktorý je možné inštalovať externe pomocou kábla vo vzdialneosti 50 metrov. Menič tohto typu je do základnej aplikácie nastavený už počas jeho výroby a preto je jeho ovládanie jednoduché. Užívateľovi stačí, aby ho zapojil káblom do elektrickej siete a zatlačil tlačidlo ŠTART.
 • Frekvenčné meniče na čerpadlo X550 IP65

  Frekvenčné meniče na čerpadlo X550 IP65 (12)

  Frekvenčné meniče na čerpadlo X550

  Frekvenčné meniče na čerpadlo X550 sa radia medzi meniče ekonomickej triedy a vďaka svojim prehľadným ovládacím prvkom sú veľmi ľahko ovládateľné. Tieto zariadenia sú vopred predprogramované, preto ich môžete po zapojení do elektrickej siete a stlačení tlačidla START ihneď používať. Potom už len pomocou otáčacieho gombíka regulujete rýchlosť elektromotora. Hlavnou výhodou týchto prístrojov je však nadštandardné krytie IP65, ktoré zaručuje prevádzku zariadenia aj v sťažených podmienkach (napr. zabezpečuje odolnosť proti prachu, striekajúcej vode a pod.).

  Využitie frekvenčných meničov X550 - nielen čerpadlá

  Tieto prístroje majú v priemysle veľké širokospektrálne využitie. Ich použitie v praxi môžete nájsť napr. pri: čerpadlách, vzduchotechnike, elektrických prevodovkách, brúskach, frézach, odstredivých strojoch, rezacích strojoch, strojoch na potápanie a mnoho iných.
 • -Frekvenčné meniče triedy STANDARD A550

  -Frekvenčné meniče triedy STANDARD A550 (7)

  SYSTEM A550 je praktický frekvenčný menič určený pre štandardné aplikácie. Je navrhnutý tak, aby jeho obsluhu zvládol aj bežný používateľ bez odborných znalostí. V základnej výbave obsahuje display a potenciometer pre jednoduché riadenie otáčok. Systém riadenia V/F control, DC brzdenie, momentový posilňovač, kompenzátor sklzu, automatická úspora energie, analógové riadenie. Výkonové rady: 1x 230V : 0,37 kW až 2,2 kW 3x 400V: 0,75 kW až 4kW
 • -Frekvenčné meniče VECTOR V350

  -Frekvenčné meniče VECTOR V350 (18)

  VECTOR V800 sú vektorové frekvenčné meniče pre priemyselné procesy. Znášajú vysoké zaťaženie. Obsahujú momentový posilňovač, aktívne brzdné jednotky, DC brzdenie, Modbus, Fieldbus, analógové riadenie. V základnej výbave LCD display, potenciometer a externý ovládací panel. Výkonové rady : 3x400V – 0,75kW až 15kW .

Kritériá nákupu frekvenčných meničov – na čo sa treba zamerať?


Nasledujúce technické parametre meniča frekvencie musia spĺňať požiadavky aplikácie, ktorú plánujete používať:

  •    – Aké vstupné napätie je k dispozícii? V závislosti od modelu môžu frekvenčné meniče spracovať striedavý jednofázový alebo trojfázový prúd 230 V, 400 V, 480 V alebo 580 V.
  •    – Výstupné napätie a maximálny výstupný výkon , ktorý môže poskytnúť frekvenčný menič musí zodpovedať vašej požiadavke. Typické výkony sa pohybujú od 0,1 do 20 kW. Hodnota kW predstavuje kilowatty, pričom 1000 wattov zodpovedá hodnote jedného kW.
  •    – Frekvenčný rozsah konvertora musí obsahovať požadované hodnoty. Niektoré zariadenia generujú len frekvencie, ktoré sú blízke štandardnej vstupnej frekvencii 50 Hz (napríklad 48 až 62 Hz). Ostatné frekvenčné meniče pokrývajú celé spektrum od 0 Hz do 650 Hz.
  •    – Väčšina meničov frekvencie môže byť pripojená k zberniciam v teréne alebo k ethernetu, napríklad cez rozhranie Profibus. Profily pohonu špecifikované v norme IEC 61800-7 zabezpečujú, že meniče rôznych výrobcov sa správajú rovnakým spôsobom na zberniciach.
 •    – Okrem napájacích prípojok môžu mať frekvenčné meniče aj ďalšie vstupy a výstupy. Napríklad je možné pripojiť potenciometer pre nastavenie výstupnej frekvencie. Väčšina moderných frekvenčných meničov má však klávesnicovú jednotku a digitálny displej, ktorý zabezpečuje pohodlné ovládanie pripojeného elektromotora . Niektoré frekvenčné meniče môžu byť individuálne konfigurované pomocou vlastného programovacieho jazyka. Hotový kód sa potom vloží do meniča cez iné rozhranie.

Aké výhody ponúka frekvenčný menič?

V mnohých aplikáciách je potrebné, aby sa pohyby začali pomaly a mohli byť regulované špecificky.

Toto sa netýka len priemyselných zariadení alebo strojov. Dokonca aj výťah v administratívnej budove by sa mal hladko priblížiť a jemne zabrzdiť.

Okrem pohodlnejšieho používania má regulátor s mäkkým štartom tiež veľmi pozitívny vplyv na opotrebovanie všetkých pohyblivých mechanických častí a ozubených kolies.

Predtým boli pohony s premenlivou rýchlosťou možné len s tyristorovým riadením a jednosmerným motorom s vysokými nákladmi a servisom.

S frekvenčným meničom sa môžu použiť nízko nákladové asynchrónne elektromotory , ktoré tiež vyžadujú len minimálnu údržbu.